Nacionalinė šeimos taryba kartu su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetu kviečia Jus ir visus susidomėjusius į mokslinę praktinę diskusiją „1000 pirmųjų vaiko gyvenimo dienų projekto patirtis Lietuvoje ir jo perspektyvos”, kuri vyks 2025 m. kovo 28 d. 9.30-14.00 (penktadienis) Lietuvos Respublikos Seimo Konstitucijos salėje.

Diskusijos tikslas – atskleisti mokslu grįstų pirmųjų 1000 vaiko gyvenimo dienų problemų pateiktis ir pozicionavimą, aptarti projekto įgyvendinimo ypatumus ir perspektyvas, tarpinstitucinį bendradarbiavimą.

Plačiau apie šio klausimo aktualumą: po ilgų diskusijų Lietuvoje pradėtos įgyvendinti pagalbos iniciatyvos šiuo itin svarbiu vaiko raidai ir sveikatai laikotarpiu. Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Ilona Tamutienė atliko tyrimus, analizuojančius problematiką viešosios politikos kontekste ir vertinančius pilotinių projektų įgyvendinimą. Šiais tyrimais konstatuota, kad Lietuvos švietimo sistemoje ankstyvasis ugdymas apibrėžiamas kaip ikimokyklinis (traktuojamas nuo vaiko gimimo), tačiau pirmųjų 1000 vaiko gyvenimo dienų ugdymo sprendiniai paliekami išskirtinai tėvų atsakomybei. Socialiniame sektoriuje pirmosios 1000 dienų labiau siejamos su apsauga nuo smurto gimus vaikui. Nėščiųjų ir vaikų prevencinė sveikatos priežiūra Lietuvoje vykdoma nusistovėjusia bendra tvarka, neišskiriant pažeidžiamų grupių ir neteikiant prioriteto pirmosioms 1000 vaiko gyvenimo dienų. Vis dar išlieka opios ne tik emocinės paramos, tinkamos vaiko priežiūros užtikrinimo, bet ir aprūpinimo maistu, palankių gyvenimo sąlygų ir kitos vaiko bazinių poreikių tenkinimo problemos tose šeimose, kurios gyvena nepritekliuje ir socialinėje atskirtyje. 

Diskusijoje dalyvaus Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, savivaldybių, NVO atstovai, Nacionalinės šeimos tarybos nariai, mokslininkai, pagalbos specialistai.

Norinčius dalyvauti, kviečiame registruotis iki kovo 26 d. (imtinai) paspaudus šią registracijos nuorodą.